2026
1. mai handler om mer enn historiske seire. Det er dagen for å minne hverandre om at rettigheter aldri er vunnet én gang for alle. De er resultatet av kamp, organisering og vilje til å stå sammen også når det koster.
Akademikerne og Oslo kommune kom ikke i mål i årets lønnsoppgjør. – Det har vært krevende forhandlinger med mange elementer, og partene står fortsatt et stykke fra hverandre, sier forhandlingsleder Julius Okkenhaug.
– Tilbudet fra KS ville svekket arbeidstakernes rettigheter og gjorde det umulig for oss å forhandle videre, sier leder i Akademikerne kommune Tonje Leborg.
Barne- og familiedepartementet har invitert Juristforbundet til å foreslå kandidater til Forbrukerrådets styre for perioden 2026–2030. Nå inviterer vi våre medlemmer til å spille inn forslag.
Samtidig skal partene jobbe videre med viktige spørsmål om eldre arbeidstakere og mulighet til å jobbe ved siden av pensjon.
Rettsvitenskap er igjen den mest populære utdanningen. I tillegg er arbeidsledigheten blant nyutdannede jurister er lav.
Juristforbundet fikk nylig fullt medhold i Trøndelag tingrett på vegne av et medlem i en sak mot Frøya kommune. – Det har betydd mye for meg å ha Juristforbundets advokater i ryggen, sier medlemmet.
Juristforbundet har nylig sendt inn et høringsinnspill om framtidens kommunesektor. Der løftes juridisk kompetanse i kommunene fram som en forutsetning for rettssikkerheten og for at innbyggerne skal få likeverdige tjenester.
En rekke tillitsverv skal fylles ved valg på Juristforbundets landsmøte 2026, som holdes 13.-14. november. Som medlem kan du foreslå kandidater til disse vervene for valgkomiteen innen 1. mai. Du kan også foreslå deg selv.
Nå går oppgjøret videre til sentrale forhandlinger for Legeforeningen og lokale forhandlinger i virksomhetene for de andre foreningene.
– Høyt utdannede er attraktive på arbeidsmarkedet, og staten må klare å holde på dem, sier Christer Wiik Aram, fungerende leder for Akademikerne stat.
– Utdanning, kompetanse, ansvar og innsats må gi uttelling på lønnsslippen, krever forhandlingsleder for Akademikerne i Oslo kommune Julius Okkenhaug.
Akademikerne kommune krever reallønnsvekst. – Lønnsgapet til privat sektor vokser, derfor er lønn helt avgjørende for å sikre kompetanse og beredskap i kommunene, sier leder Tonje Leborg.
Årets lønnsoppgjør er i gang, og Juristforbundet har klare forventninger: reallønnsvekst og lokalt handlingsrom blir viktig i oppgjøret.
Noen gjør mer for rettssikkerheten enn andre. Noen kjemper hardere for at loven skal være lik for alle, at alle skal ha samme mulighet til å få de rettighetene loven gir dem. Det er disse Juristforbundet ønsker å trekke fram som helter og verdige til Rettssikkerhetsprisen 2026.
Juristforbundet er invitert til å komme å komme med forslag på kandidater til Akademikerprisen. Om du vet om en verdig kandidat, hører vi gjerne fra deg.
Mange av de som yter rettshjelp og arbeider for andres rettssikkerhet jobber på frivillig basis eller med små ressurser. Derfor deler Juristforbundet hvert år ut økonomisk bistand til humanitære organisasjoner som arbeider for rettssikkerhet og rettsstatlige prinsipper. I 2025 utgjorde den samlede summen 584 000 kroner.
Juristforbundets advokatkontor får jevnlig inn spørsmål om hvordan arbeidstaker skal forholde seg til arbeidsgiver i sykemeldingsperioden. Normalt går dette helt greit, men i enkelte tilfeller kan selv vanlig dialog være vanskelig.
Lønnsoppgjøret nærmer seg. Her er det viktigste du bør vite om hvordan årets oppgjør foregår, og hva det kan bety for deg.
Juristforbundets tariffkonferanse åpnet torsdag og samlet tillitsvalgte fra hele landet til diskusjoner om lønn, arbeidsvilkår og målene foran tariffoppgjøret i 2026. På programmet sto tale fra president Sverre Bromander, analyse av økonomiske utsikter for Norge og verden og presentasjonen av ferske tall fra Juristforbundets lønnsundersøkelse.