– Konkurransen om høyt utdannede er stor. Nå som mange i tillegg har en trangere økonomi, er det helt avgjørende at offentlig sektor bruker lønn som virkemiddel for å hindre at kompetansen forsvinner til det private, sier Lise Lyngsnes Randeberg, leder i Akademikerne.
Politiets avhørsmetoder har blitt utviklet de siste årene, også inn mot avhør av fornærmede barn. Det samme kan ikke sies om avhør av barn som er mistenkt for lovbrudd.
Når næringslivet ikke har klart å rekruttere flere kvinner inn styrer, er det nødvendig med en lovendring for mer likestilling i toppen.
Juristforbundet har over 100 medlemmer i DNB, og vokser stadig. Vi har nå fått på plass overenskomster i tre av bankens virksomheter, og skal dermed snart inn i lønnsoppgjøret i DNB.
Noen gjør mer for rettssikkerheten enn andre. Noen kjemper hardere for at loven skal være lik for alle, at alle skal ha samme mulighet til å få de rettighetene lovene gir dem. Det er disse Juristforbundet ønsker å trekke fram som eksempler og helter – som verdige til Rettssikkerhetsprisen 2023.
Akademikerne går forbi LO, og forhandler nå for i overkant av 42 000 ansatte i staten.
Myten om at verdiene skapes i privat sektor og forbrukes av offentlig sektor lever dessverre godt. Men det er selvfølgelig ikke så enkelt.
Høyesterett avsa 21. desember 2023 en dom om hva som utgjør et varsel etter arbeidsmiljøloven. Spørsmålet var om en e-post med kritisk innhold fra en tillitsvalgt til ledelsen var et varsel i arbeidsmiljølovens forstand. Dommen er avsagt under dissens 4-1.