Søket etter "" ga 1746 resultater
15. mai 2017
Statsoppgjøret 2017 - medlemsinformasjon
Akademikerne Stat kom til enighet med arbeidsgiver i staten tidlig lørdag 29. april. Akademikerne og Juristforbundet har gjennom mange år jobbet for en modernisering og forenkling av lønnssystemet i staten. Resultatet av årets lønnsoppgjør er nok et skritt i riktig retning med å modernisere og videreutvikle hovedtariffavtalen i staten.
7. september 2020
Rettsstat bak betalingsmur

Førsteamanuensis i rettsvitenskap, Anders Løvlie, tar utgangspunkt i årets tildeling av Rettssikkerhetsprisen i en kronikk i Klassekampen (bak betalingsmur). Her kommer han med en kritikk av rettsstaten, ikke av håndteringen av koronaloven, men av folks mangelfulle tilgang til loven og rettskildene.

1. september 2020
Statsoppgjøret: - Krever mer kjøpekraft for våre medlemmer

Tirsdag startet lønnsforhandlingene i staten. I år er det hovedoppgjør. Det betyr at partene forhandler om både økonomisk ramme og lønns- og arbeidsvilkårene i tariffavtalen.

Dette blir et spennende oppgjør. Vi krever, og vi forventer, økt kjøpekraft for våre medlemmer, sier Sverre Bromander, leder i Juristforbundet – Stat.

11. august 2020
Jusstudenter straffes for å hjelpe

Jusstudenter har den siste tiden bidratt til å saksbehandle de rekordmange søknadene NAV har fått om dagpenger og andre ytelser grunnet koronaviruset. Da er det urettferdig at de samme bidragsyterne skal bli straffet av Lånekassen fordi de har «tjent for mye».

24. august 2020
Hans Petter Graver er årets vinner av Akademikerprisen

Professor dr. juris Hans Petter Graver tildeles Akademikerprisen 2020, etter nominasjon fra Juristforbundet. - Graver er en rollemodell for andre akademikere. Som forsker og formidler bringer han frem ny kunnskap, utfordrer etablerte sannheter og viser betydningen av akademikere for politikk og samfunn, sier juryleder Merete Nilsson.

16. juni 2020
Vellykket webinar-debut for JUS

Koronakrisen har ført til omlegging til digitale plattformer for alle – også for Juristenes Utdanningssenter (JUS).

11. juni 2020
Arbeidsplassutforming i staten – løsninger for juristene

Juristforbundet sendte 10. juni følgende brev til Kommunal- og moderniseringsdepartementet vedrørende arbeidsplassutforming for jurister i staten.

Norges Juristforbund har opplevd pågang fra våre medlemmer med hensyn til arbeidsplasskonsept for jurister i statlig forvaltning. Koronapandemien har ytterligere aktualisert interessen for hvilke arbeidsplasskonsepter som er best egnet for våre medlemmer. Med best egnet mener vi hvilke arbeidsplasser som best understøtter våre medlemmers trygghet, helse, trivsel og effektivitet.

Vi vil med dette redegjøre for vår forståelse av arbeidsplassuforming i staten, informere om våre tiltak og hvilke funn vi har gjort, samt stille spørsmål som vi ønsker blir besvart. 

12. juni 2020
Juristforbundet gratulerer ny Økokrim-sjef

Pål Lønseth ble i dag utnevnt som ny sjef for Økokrim. Lederen for Politijuristene, Are Skjold-Frykholm, gratulerer den tidligere statssekretæren på vegne av hele Juristforbundet.

8. juni 2020
Manglende utbetaling av feriepenger

Hva gjør jeg om feriepengene uteblir? Som følge av store inntektsbortfall for mange virksomheter denne våren, har det vært enkelte arbeidsgivere som har uttrykt bekymring for om det er tilstrekkelig økonomiske midler tilgjengelig i virksomheten til å utbetale feriepenger til arbeidstakerne. Dette er en litt uvanlig arbeidsrettslig problemstilling, som i prinsippet innebærer at virksomhetens økonomiske utfordringer skyves over på arbeidstakerne.

3. juni 2020
Er du tillitsvalgt i staten?

Hovedavtalen skal reforhandles i høst, og derfor har Fafo sendt ut en spørreundersøkelse til tillitsvalgte og ledere i staten. Hvor fornøyd er man med dagens avtale, hvordan står det til med samarbeidet og med medbestemmelsen, hvor godt fungerer bestemmelsene under omstilling og hvilke endringer ønsker man seg?