Det skulle være unødvendig å diskutere lik lønn for likt arbeid. Med den fornyede likestillings- og diskrimineringsloven som kom ved siste årsskifte, burde enhver arbeidsplass se markedspotensialet i å vise fram godt likestillingsarbeid.
Oppgjøret i privat sektor er nå utsatt på grunn av koronakrisen. Det betyr at også oppgjørene i offentlig sektor utsettes.
- For å løse klimautfordringene er vi helt avhengig av gode politiske valg, men det handler også om de valgene som vi alle gjør hver dag. Det er på alle arbeidsplassene rundt om i landet vi skaper de nye, grønne løsningene, sier Akademikernes leder Kari Sollien.
Nok en gang inviterer Juristforbundet til fellesvandringen Oslo Legal Walk. Medlemmene og andre interesserte inviteres til å ta samfunnsansvar: Vi skal styrke prinsippet om likhet for loven ved å samle inn penger til støtte for frivillig rettshjelp i egen by – sammen med flest mulig andre entusiastiske vandrere.
Juristforbundets president, Håvard Holm, er nå valgt inn i Akakademikernes styre. Dette er et viktig verv som gjør at Juristforbundet kommer enda tettere på det som skjer.
Den norske rettsstaten, representert ved lederne av de fire statsmakter, tildeles Rettssikkerhetsprisen 2020 for sin håndtering av koronakrisen. – Det er det gode samspillet mellom aktørene vi ville fremheve, sier jurylederen, som er forberedt på kritikk.
70 prosent av den diskriminering som kommer frem i den ferske undersøkelsen fra Juristforbundets inkluderings- og mangfoldsutvalg, er basert på kjønn. Dette viser at vi trenger en kulturendring i arbeidslivet, og det er arbeidsgiverne som har hovedansvaret for å erkjenne problemet og sette inn riktige tiltak.
Juristforbundet er en av fire grupperinger som nominerer nemndmedlemmer til Utlendingsnemnda (UNE). Justis- og beredskapsdepartementer skal nå utnevne nemndmedlemmer for perioden 2021-2024, og Juristforbundet søker medlemmer som ønsker å påta seg dette vervet.
Granskningsutvalget har snudd hver stein i EØS-skandalen. Rapporten er klar i sin tale, her har ingen grunn til å være stolte. Det vil ta tid å iverksette nye tiltak og rutiner, men allerede nå kan vi slå fast at det ikke trengs mindre satsing på juss. Det trengs mer.
Ettersom vårens frontfagsoppgjør mellom NHO og LO ble utsatt til 3. august på grunn av Corona-pandemien har hovedoppgjøret i alle sektorer blitt utsatt til høsten. Hva vi kan forvente oss fra disse oppgjørene er enda tidlig å si ettersom frontfagsoppgjøret er i mekling.